• Informacje na temat:

  perski

Artykuły na temat: perski
 • Monotematycznie ale ze slonecznym " perskim " oczkiem

  Trudno, nie umiem sie skupic na innym temacie a ze nie chce mi sie kopiowac maili do przyjaciol to wiedzac, ze wiekszosc z nich czyta moj dziennik... zamieszcze "...

 • ​Irena Iłłakowiczowa: Historia pięknej polskiej agentki

  Mądra i odważna, w jednym krótkim życiu przeżyła ich kilka. Najpierw żona perskiego księcia, potem agentka antyniemieckiego wywiadu. Przeszła przez Pawiak i Majdanek. Z tego ostatniego została dosłownie wykradziona. Irena Iłłakowiczowa była jedną z najpiękniejszych Polek międzywojnia i najlepszych agentek polskiego wywiadu.

 • Cukiniowo-ziemniaczany kuku z szafranem

  Perski kuku to placek z dodatkiem jajek, podobny do frittaty. Przepis na klasyczne kuku z ziołami i owocami berberysu zamieściłam w książce Persiana. Tutaj natomiast prezentuję ziemniaczany kuku własnego pomysłu z dodatkiem cukinii i smakowitego szafranu. Kuku świetnie nadaje się na piknik, bo jest pyszny także na zimno. Osobiście wolę go jednak na ciepło.

 • Z wielbłądów na Boeingi

  Olbrzymie pieniądze i prawo szariatu - z tym większości Polaków kojarzą się kraje Zatoki Perskiej. A jak naprawdę wygląda życie w tym rejonie świata? O tym, w rozmowie w Malwiną Wrotniak, autorką książki "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą", opowiadają Aneta i Andrzej - dwójka Polaków mieszkających w Katarze.

 • Dynia z pistacjowym pesto, fetą i granatem

  ...​Na Bliskim Wschodzie dynia często postrzegana jest jako mdła i nieciekawa. Zainspirowana przepisem na azjatycką dynię z pesto mojego przyjaciela Tony’ego Singha opracowałam perskie pesto z pistacji, które razem z fetą i pestkami granatu dodaję do dyni. Efekt? To jedno z najpopularniejszych dań w moich klubach kolacyjnych, które w niejednym sceptyku rozbudziło miłość do dyni.

 • Pikantna potrawka z jagnięciny z morelami

  W kuchni perskiej bazą potrawki może być niemal każde połączenie mięsa i warzyw, a nawet owoców. Dodawanie owoców do mięsa jest typowe dla naszej tradycji i znalazło naśladowców zarówno w Indiach, jak i w Afryce Północnej. Zauważyłam, że kiedy przyrządzam to danie przy świadkach, ludzie zawsze pytają mnie, czy nie przesadzam z przyprawami. Później jednak okazuje się, że wszystkie smaki spoiły się...

 • Cukier trzcinowy - miód bez pszczół

  Legenda głosi, że został odkryty w 510 roku przez perskiego cesarza. Odnalazłszy on wówczas trzcinę, która daje miód bez pszczół, okrył swoje znalezisko wielką tajemnicą i z dużym zyskiem eksportował go do innych krajów.

 • Parlamentarzystki z Kuwejtu

  Po raz pierwszy w historii Kuwejtu w parlamencie emiratu zasiądą kobiety. W toku sobotnich wyborów parlamentarnych w tym konserwatywnym islamskim kraju Zatoki Perskiej panie zdobyły cztery mandaty.

 • Aleksander

  Król-wojownik, który wiedziony fantazją, ambicją, odwagą i młodzieńczą buńczucznością, poprowadził swe mocno osłabione i słabsze liczebnie wojska przeciw potężnej armii perskiej.

 • Tom Cruise został ojcem księżniczki

  Tom Cruise (44 l.) i Katie Holmes (27 l.) zostali rodzicami. We wtorek, 18 kwietnia, na świat przyszła córeczka, której dumni rodzice nadali imię Suri. W języku hebrajskim imię to oznacza "księżniczkę", a w perskim "czerwoną różę". Zarówno mama jak i mała Suri mają się bardzo dobrze.

Zdjęcia na temat: perski