• Informacje na temat:

  dania niemieckie

Przepisy na temat: dania niemieckie
 • Niemieckie szpecle

  Tymi kluskami kładzionymi od lat zajadają się nasi zachodni sąsiedzi. Szpecle funkcjonują jako samodzielne danie lub jako dodatek, np. do zup.

 • Szpecle - niemiecki specjał

  Szpecle, czyli rodzaj klusek kładzionych, funkcjonują jako samodzielne danie lub jako dodatek, np. do drugich dań czy zup. Nasi zachodni sąsiedzi je po prostu uwielbiają.

 • Hot-dog ma swoje święto. Jak przygotować go w zdrowej wersji?

  To nie przypadek, że święto hot-doga, legendy amerykańskiego street foodu i stylu życia, wypada właśnie 4 lipca, czyli w Dzień Niepodległości w USA. To genialne w swej prostocie danie ma dziś miliony fanów na całym świecie.

 • Saksońska pieczeń z marynowanego mięsa (Sauerbraten)

  Klasyczne danie z kuchni niemieckiej.

 • Ryba z patelni po hambursku

  Klasyczne danie z kuchni niemieckiej.

 • Gulasz z jelenia

  Wykwintne dania z dziczyzny.

 • Wykwintna kuchnia Belgijska

  Wymyślone przez Belgów frytki znają wszyscy, ale belgijska kuchnia łącząca francuską finezję z niemiecką szczodrością to o wiele więcej.

 • Oktoberfest w twojej kuchni

  W tym roku przypada 200-lecie Oktoberfest, największego na świecie święta piwa. Jednak słynne niemieckie "chmielowe dożynki" to nie tylko namioty, złocisty napój i ludowa muzyka.

 • Toksyczny owoc?

  Są także składnikiem müsli. Suszone owoce jedzą osoby, które dbają o zdrową dietę. Ale czy aby na pewno wychodzą nam one na zdrowie? Badania organizacji konsumenckich i instytucji badawczych na świecie wykazują, że w rodzynkach i innych suszonych owocach, na przykład w figach, mogą znajdować się aflatoksyny - związki wytwarzane przez pleśń. Są one bardzo silnie toksyczne, a gołym okiem nie...

 • Zupa chrzanowa

  Zagłębie chrzanowe w Łódzkiem obejmuje gminy Kiełczygłów, Siemkowice, Osjaków i Rusiec. Swoją "ostrą specjalność" tereny te zawdzięczają niemieckiemu właścicielowi majątku Beresie Małe, Oskarowi Paszchke, który w 1926 roku sprowadził na te tereny sadzonki chrzanu z Niemiec. Tam też - za zachodnią granicę - trafiały całe chrzanowe zbiory z jego upraw. Po II wojnie światowej majątek...

Artykuły na temat: dania niemieckie
 • Zastrzyki "cudownego Maxa": Jak niemiecki lekarz zawojował Stany Zjednoczone?

  ...dobę. W rezultacie, pod koniec lat 60., by normalnie funkcjonować, musiał przyjmować końskie dawki specyfiku. Zastrzyki stały się jedynym sensem i celem życia niemieckiego lekarza. Z relacji...

 • Ten sam serek, inny skład. Polskie produkty gorsze od niemieckich

  Ten sam serek czy chipsy mogą mieć w różnych krajach inne składy. Niestety, badania pokazały, że polskie produkty tych samych producentów są czasem gorszej jakości niż np. niemieckie.

 • Teresa Chudecka: Podróże i taniec dały mi wiarę w ludzi

  ...kobiety i zdjęto z niego kryminalną otoczkę. Ciekawe, biorąc pod uwagę, że dziś ten taniec to synonim namiętności, zmysłowości i pożądania między parą zakochanych. A słynny karnawał w Rio? - Miałam...

 • Kochanka wyobraźni: Gala i Salvador Dali

  Kiedy w 1932 roku Gala i Salvador Dali stanęli jako para przed obiektywem aparatu fotografa Brassaïa, byli jeszcze nieznani szerszej publiczności. Stoją objęci, oboje atrakcyjni, ciemnoocy i ciemnowłosi. On trochę schowany za nią, bardziej wycofany, poważny, nieśmiały. Ona jest starsza, widać, że bardziej dojrzała, lekko się uśmiecha umalowanymi ustami i mocno trzyma jego dłoń.

 • Księżna Kate w nowej roli. Jak wypadła?

  Księżna Kate dała się namówić na udział w niecodziennym projekcie, którego celem było upamiętnienie 75. rocznicy wyzwolenia byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau. Co zrobiła żona księcia Williama?

 • Styl wielkich dam polityki

  Angela Merkel, Julia Tymoszenko, Michelle Obama, Carla Bruni - bez względu na to, czy same zajmują się polityką czy robią to ich mężowie, biorą udział w spotkaniach, które przykuwają uwagę całego świata.

 • Mięso na winie

  Wytworne dania kuchni włoskiej, francuskiej i niemieckiej.

 • Spadkobiercy zbrodni

  Czy ponad 70 lat po wojnie społeczeństwo niemieckie uporało się z demonami przeszłości? Jakie emocje targają potomkami ofiar i sprawców i czy dzisiaj możemy być pewni, że „nigdy więcej”? Pisarka i scenarzystka Annette Hess w swojej powieści „W niemieckim domu” zagląda w głąb duszy swojego narodu. Ma ku temu osobiste powody. Nią też targa poczucie winy.

 • Mieszko II - polski Herkules

  .... Książę ukończył dwadzieścia dwa lata i wszystko wskazuje na to, że miał już spore doświadczenie zarówno wojenne, jak i polityczne. Świetnie znał niemieckie rytuały władzy, gesty, obyczaje. Zachowywał(...) królestwa. Czynił z niego niemieckiego możnowładcę i potencjalnego spadkobiercę majątku Ezzona i Matyldy. Majątku, co ważne, na nowo pomnożonego, bo Henryk II w 1012 roku oddał matce Rychezy wszystko...

 • Sól nie wzmaga pragnienia

  Badania nad rolą soli w diecie zostały przeprowadzone przy okazji dwóch symulacji podróży na Marsa. Jak się okazało "astronauci", którzy jedli więcej soli, zachowywali w organizmie więcej wody i byli mniej spragnieni - ale za to potrzebowali więcej energii.  W badaniu koordynowanym przez dr Natalię Rakovą z Max Delbrück Center for Molecular Medicine w Berlinie wzięły udział dwie 10-osobowe grupy...